Jak dbać o zdrowie psychiczne

Jak dbać o zdrowie psychiczne to temat na dzisiaj. Przedstawię go przy użyciu modelu równowagi w ujęciu psychoterapii pozytywnej.

Wszyscy wiemy, że o zdrowie trzeba dbać i  że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Możemy dbać o zdrowie psychiczne profilaktycznie i uchronić się przed poważniejszymi trudnościami psychicznymi jako następstwem niezachowania balansu w życiu.
Wystarczy zwrócić uwagę na pewne rzeczy i mieć świadomość ich działania.

Na obrazku widzisz model równowagi i 4 ważne obszary życia ważne dla każdego człowieka: ciało, praca, kontakty, duchowość.
Dla zdrowia psychicznego istotne jest zachowanie dynamicznej równowagi w tych obszarach. Oznacza to, że każdy z nich wymaga na co dzień tyle samo poświęconej uwagi i energii, co niekoniecznie przekłada się na ilość godzin.

Pokrótce opowiem o tych 4 sferach.
Ciało to wszystko co związane z fizycznością i zmysłami. Ciało potrzebuje pokarmu, odpoczynku, snu, aktywności, odpowiedniej temperatury, zapachu, ciszy i dźwięku, wrażeń skórnych, estetyki itd.
Praca i osiągnięcia to nasze codzienne działania, niekoniecznie bezpośrednio związane z zarabianiem pieniędzy. Te przynoszące nam satysfakcję, dumę, zadowolenie, szacunek i docenienie u innych, poczucie spełnienia i samorealizacji.
Kontakty to relacje tworzone z ludźmi. Te najbliższe z życiowym partnerem, dziećmi, przyjaciółmi, rodziną i też społeczne więzi: sąsiedzi, grupy, kluby, tworzone tradycje, zwyczaje.
Duchowość to głębsza warstwa naszej egzystencji. Niewidoczna czasami sfera określająca to kim jesteśmy i co robimy na tym świecie.  To nasze plany, marzenia, fantazje, poczucie celowości i sensu w tym co robimy i co tworzymy, poczucie połączenie ze światem, poczucie bycia częścią świata i ważności swego istnienia.

Jak widzisz wszystkie te elementy są obecne w Twoim życiu w mniejszym lub większym stopniu.
Każdy z nas ma tyle samo czasu w ciągu doby i ten czas różnie rozkłada, na to co ważne w danym momencie.
Najlepiej dbać o wszystkie te obszary w zrównoważony sposób na co dzień.
Czasami jest to trudne ze względu na wydarzenia życiowe np. poważna choroba przenosi nas w obszar ciała; awans w pracy, szkolenia, terminy kierują nasz czas na obszar osiągnięć; potrzeby naszych bliskich i nasze – problemy w związkach, dzieci, radosne chwile rodzinne kierują naszą uwagę na kontakty z innymi; zagubienie i poszukiwanie poczucia sensu życia lub tworzenie planów, idei, wizji, misji sprawia, że dominuje sfera duchowości.

Kiedy taki stan trwa przez jakiś określony czas i później następuje skompensowanie energii w kierunku zaniedbywanych obszarów to wszystko wraca do normy. Wiwat równowaga! Wiwat zdrowie!
Natomiast kiedy taki stan się przedłuża, a Ty tego nie zauważasz lub to bagatelizujesz, to rozpoczyna się mimowolny proces przywracania balansu przez twój organizm i  zwykle jest to m.in. w postaci jakichś trudności z innymi ludźmi, problemów somatycznych i zaburzeń psychicznych.

Jak widzisz warto od czasu do czasu zrobić samoanalizę i przyglądnąć się gdzie jest Twoja życiowa energia.
I dbać o siebie zachowując balans, bo jeśli Ty tego nie zrobisz, to Twój organizm sam o siebie zadba, aby przywrócić homeostazę, ale być może wtedy nie będziesz zadowolony z tego w jaki sposób to zrobi. 😉

Życzę Ci zachowania dynamicznej równowagi na co dzień. 🙂

Brak możliwości komentowania.